Lekce 1

PROSTŘEDÍ

CO VÁM PŘINESE?

Myslíte si, že je úplně jedno, kde pracujete? Tak teď právě změníte názor.

Seznamte se

Ráda bych vám představila Pravou a Levou. Budeme se s nimi potkávat celý kurz, tak by bylo fajn, abyste věděli co od které očekávat. 

Budeme jim říkat prostě Pravá a Levá a jedná se o hemisféry v našem mozku. 

Je mi jasné, že jste o nich už slyšeli a víte základní charakteristiky, čím se jedna nebo druhá zabývá. Je to tak? Vyzkoušejte si to, je tady Aktivita 1. 

 

Co která umí

Jsou jako jing a jang, černá a bílá a vypadají, že nemají ale vůbec nic společného. Ale mají. Mají vás. A podílí se spolu na každé vaší činnosti, každém rozhodnutí. 

 

 

PRAVÁ

LEVÁ

Ani jedna není lepší než ta druhá. 

I když by se mohlo zdát, že Levá má navrch (obzvlášť ve školství, kde neustále dokazujeme naší inteligenci pomocí testů a čísel), není tomu tak. Jsou to naprosto rovnocenné partnerky. 

Profesor Roger W. Sperry dokázal (a dostal za tento výzkum Nobelovu cenu), že každá hemisféra má svou nenahraditelnou funkci. Levá hemisféra uvažuje sekvenčně, vyniká analytičností a zachází se slovy. Pravá hemisféra uvažuje komplexně, rozpoznává obrazce, interpretuje emoce a neverbální výrazy. 

Jsou to vaši dva dokonalí zaměstnanci. Zvládnou jakoukoli práci, ale musíte je umět řídit. Ona totiž ta Levá je někdy pěkně panovačná a myslí si, že ví všechno nejlépe. Pravá je citlivka, ustupuje do pozadí a neprosadí se tak snadno. Ale spolupracovat musí. Není to tak, že chvíli by pracovala Pravá a pak pustila ke slovu Levou. Obě dvě jsou v neustálé činnosti.

 

 

Představte si situaci:

Jan a Lenka jdou do kina. Mají se setkat před kinem a Jan slíbil koupit lístky a popcorn. Setkají se podle plánu, ale Jan nekoupil popcorn, protože si myslí, že by Lenka měla zhubnout. Lenka na to zareaguje tím, že mu vztekle vrazí do ruky kabát a se slovy "tak já si ho koupím sama" si jde stoupnout do fronty na popcorn. 

Jaký je závěr této situace? Zeptáme se našich dvou hrdinek Levé a Pravé:

A) LEVÁ HEMISFÉRA

"Lenka jde koupit popcorn."

B) PRAVÁ HEMISFÉRA

"Lenka je naštvaná."

A pokud nejste Sheldon Cooper, tak jste si spojili A a B a víte, že Lenka je naštvaná a jde si koupit popcorn.