Jedni ho milují, druzí nenávidí

Kdo budí takové vášně?

No přece Comic Sans.

Abych se přiznala, mě Comic Sans fakt nevadí. Nepobuřuje mne, nepálím letáky psané tímto fontem, nestrhávám je z výloh. Je to pro mne milý, hravý font, který má své místo a i já ho ráda použiji, když budu dělat pozvánku na oslavu pro svou dceru. No, dobře, pro starší syny bych si to už netroufla, vocaď pocaď…

No a s tím strháváním letáků se moc nesmějte, v Americe vzniklo už v roce 1999 hnutí BAN COMIC SANS a podobné akce tam probíhaly. Fakt. Je pravda, že největší vlna protestů proti tomuto nevinnému písmu přešla kolem roku 2012 – asi poté, co ho použil i CERN v oficiální prezentaci, ve které představil událost století – objev nové částice Higgsův boson. To je přece jenom silné kafe. Vědecký objev psaný infantilním fontem.

Ne, neshazuji ho. To je prostě vlastnost Comic Sans.

Dětská hravost, zábava, komiksy, to je jeho doména.

I sám jeho autor tweetnul:

Comic sans byl nejlepší vtip, jaký jsem kdy řekl.

vincent connare

 

 

 

 

A protože se mi v poslední době hromadí situace, kdy jeho velmi nevhodné použití shazuje úroveň projevu skvělých lidí, musím napsat tento článek.

Přátelé, klidně si mějte Comic Sans nadále v oblibě a používejte ho pro takové to „domácí psaní“, ale na veřejnost a zejména webové stránky prosím nee!

Proč? Podívejme se trošku do historie. S fonty je to jako s oblečením, jak já s oblibou říkám. A když návrhář navrhuje kalhoty, má v hlavě představu, jestli budou na sport, nebo do kanceláře. Přizpůsobí tomu materiál, střih a když si potom jemné saténové kalhoty vezmete na zahradu, nebude to fungovat. A džíny v divadle hrozí trapasem. A přesně to je případ Comic Sans, který použijete v profesionální sféře.

bob


Vincent Connare ho vytvořil r. 1994 pro Microsoft a inspiroval se komiksy, které se mu válely v kanceláři, konkrétně Batman a Návraty Temného rytíře. Proč? Protože pracoval na prográmku pro děti ve kterém byl pes BOB a v bublinách mluvil pomocí Times New Roman!To je jakoby používal královskou angličtinu. Brr. Nedivím se, že to Vincentovi nedalo a dal si tu práci s vytvořením fontu, který odpovídal lépe dětské tématice.

Jenomže nepředpokládal, že Comic Sans překročí hranice bublin pejska Boba. A on ano.

Začal si žít svým vlastním životem.

Na výlohách. Oznámeních (i svatebních), cedulkách v obchodě, prezentacích CERNU, skládaly se o něm písničky, překreslovaly se v něm loga:loga

Dobré, ne?

Nedivte se, že to mělo odezvu a odehrála se bitva století mezi stoupenci a nepřáteli. Nikdo samozřejmě nezvítězil, vášně se postupně uklidnily.

A jak jste na tom s Comic Sans vy?

Hlasujte zde, a za odměnu uvidíte, jestli to s tím CERNem nebyl jen vtip.

 

 

 

andrea@grigerova.cz
Ukazuji lidem cestu jak vytvořit nevšední prezentaci v PowerPointu, aby vzbudila emoce, vtáhla účastníky do děje a zanechala jedinečný dojem. Více informací o mně najdete tady>>
Komentáře