Tichá síla introvertů, kteří školí

Také patříte do skupiny lidí, kteří se hrůzou zpotí, když mají vystoupit před více než dvěma posluchači? A nevěříte mi, že introverti mohou být výborní školitelé? Tak čtěte pozorně. Uvidíte, že právě introvert má v ruce samé trumfy. 

Jsem introvert. Čistokrevný. Miluji svět knížek, ušáků s lampou, déšť za oknem.

Když mne přepadne nemoc ve chvíli, kdy mám jít na velký společenský večírek, s velkou úlevou a radostí se zavrtám do postele s knížkou. Protentokrát mám omluvenku a nemusím se cítit provinile. Ne, že nejdu na večírek, ale že mám raději samotu a knížky.
Ale nic z toho mi nebrání vystoupit před hromadou lidí a celý den školit.

A jsem přesvědčená, že introvert může být velmi dobrým školitelem, dokonce má k tomu více předpokladů, než extrovert.

Co mne k takovému tvrzení opravňuje?

 

1/ Introvert nebere energii, ale dává

Rozdíl mezi introvertem a extrovertem je zejména ve způsobu, jakým se nabíjí energií. Kde ji čerpá, co k tomu nutně potřebuje.

  • Extrovert se nabíjí kontaktem s ostatními lidmi. Čím víc má kontaktů a impulsů, tím má více energie.
  • Introvertovi kontakt s ostatními lidmi energii ubírá. Načerpá ji o samotě, s knížkou, na procházce, všude, kde je sám se svými myšlenkami.

Ve školení tedy introvert nemá zájem čerpat energii z posluchačů. Naopak, dává. Dává svou energii, dává to, co naspořil ve chvílích samoty a přemýšlení. Předává své myšlenky a znalosti a nečeká nazpátek žádné hlasité ovace a projevy zájmu. Je rád, že školení přežije. 🙂

A na rozdíl od extroverta, který je schopný jít po školení s ostatními ještě na jedno pivko, introvert utíká na tramvaj, nasadí černé brýle a sluchátka a dobíjí se. Samotou. A lidé z jeho školení odchází s dobrou náladou a spoustou energie.

 

2/ Introvert dává prostor ostatním

Extrovert má tendence být za hvězdu. Upovídaný, září, strhává na sebe pozornost. Někdy zapojí lidi z publika a vytáhne je na pódium, nebo jim dá do ruky mikrofon. Pokud si vybere introverta, ten bude poté zralý tak na panáka.
Introvert nemá potřebu být v centru pozornosti. Ono už úplně stačí, že to školení má vést. Ale velmi rád nenásilně zapojuje do diskuze posluchače. Miluje workshopy, kde se vlastně stává jen jedním z účastníků. Díky své intuici vycítí, kdo se chce zapojit a kdo ne, a nestresuje další introverty v publiku. Nebo je umí zapojit tak, že si toho ani nevšimnou.

Celé školení bere jako koncert, kdy on je dirigent, ale nástroje mají všichni účastníci. Vnímá drobné signály, které mu slouží jako ukazatele toho, kdo je připraven přidat se a kdo ještě ne.

  • Dívá se do země, nebo uhnul očima? Pochválím mu přípravu, ale nic po něm nechci.
  • Poposedává a nadšeně na mne kouká? Rychle kouknu na cedulku na košili a „Roberte, co vy na to?…“.

 

3/ Introvert má tu nejvyšší možnou motivaci

Extroverta žene myšlenka „musím obstát před ostatními“. Před publikem, před šéfem, před kolegy, nebo i úplně cizími lidmi. Prostě se jim to musí líbit a musím dokázat, že jsem fakt dobrý.
Introvert má jinou motivaci. Musí obstát sám před sebou. A věřte mi, že všichni introverti jsou sami sobě největšími kritiky. A obstát na 100 % je téměř nemožné.

Když se školení nepovede extrovertovi, možná mu to někdo někdy připomene, možná si vezme k srdci zpětnou vazbu a příště to vylepší. Ale introvertovi to bude jeho vnitřní kritik připomínat stále. A bude nemilosrdný. Proto je jeho motivace uspět na školení velmi silná.

 

4/ Introvert je naladěný na publikum

2 roky jsem intenzivně školila Excel. Školila jsem mimo jiné pro Institut Bernarda Bolzana, který zajišťuje kurzy pro státní úředníky. Za ty 2 roky jsem měla za sebou mnoho stejných IT školení (kde není moc prostor pro improvizace) pro stejnou cílovou skupinu. Lidé se mi vraceli opakovaně na různé pokročilosti, hlásili se ke mně jako ke staré známé (což byl celkem trapas, protože já vůbec nemám paměť na tváře a jména) a přicházeli noví na doporučení. Proč?

Ani jedno školení nebylo stejné. Intuitivně jsem se vždy naladila nejenom na znalosti účastníků (které jsem znala po úvodním kolečku), ale i na poměr muži/ženy, na náladu v učebně, na jejich povahy a potřeby. Někdy jsme vtipkovali, někdy potřebovali víc opečovávat, jindy zase profesionální přístup.

Introverti toto dělají automaticky. Vnímají podvědomé signály, které jim lidé vysílají a reagují na ně. Cílem pro ně je klid a pohoda. A lidé toto velmi pozitivně vnímají.

Nejdříve jsem zpětné vazby typu:

Lektorka působí velmi sympatickým a uklidňujícím dojmem.

brala spíš jako prohru – aha, zase jsem nepobavila, nezaujala, jenom uklidnila…
Ale pak mi došlo, že se opět srovnávám s extroverty. A že to, že se po školení cítí účastníci dobře naladěni a v klidu, není prohra, ale výhra.

 

5/ Introvert je připravený

Nechci v žádném případě naznačit, že extroverti jdou školit nepřipraveni. Nebudu teď srovnávat, ale otevřu pro extroverty vrátka do hlavy introverta.

Vnitřní kritik je nemilosrdný, a tak introvert nikdy nemá pocit, že je dostatečně připravený. V podstatě jednoduché, jasné téma na 5 minut prezentace je schopen připravovat hodiny.

Každý fakt, i když si je jeho pravdivostí jistý, si ověří. Každá myšlenka, kterou uvede, ho navede na další, která je ještě zajímavější a stála by za zmínku. Každé téma mu přináší tolik asociací, že si donese na stůl stoh knížek a vyhledává pasáže a citáty, které by se daly použít.

Cítíte to peklo? Peklo, že neřeknu vše anebo že vynechám něco důležitého? Introvert má v hlavě tolik šuplíčků a přihrádek, že neví, do které se dřív podívat. A pak to ještě uspořádat, aby to mělo hlavu a patu!

Ale právě toto dokáže ve výsledku školení neuvěřitelně obohatit. I v jednoduchém tématu získáte náhled do nejrůznějších oblastí a zjistíte, jak jsou úžasně provázané. A tyto oslí můstky mezi nejrůznějšími odvětvími lidské činnosti, které vám spojí i zdánlivě nesouvisející, způsobí, že vám dojde spousta „aha“ momentů. Tak toho je schopný pouze introvert. Jsou za tím totiž tisíce hodin čtení a přemýšlení.

Jo, a jako bonus odcházíte se seznamem knížek, které si „ale určitě musíte přečíst“.

 

6/ Introvert dá školení řád a strukturu

Protože potřebuje záchranné lano. Nepřežil by, kdyby se uprostřed školení ztratil a nevěděl jak pokračovat. Není tak dobrý improvizátor jako extrovert. Potřebuje čerpat svou energii během školení efektivně a ne se soustředit na to, kde skončil. Drží se tématu a i když ho prováže přes oslí můstky k informacím z jiných oborů, vždy jsou zase k tématu. Nebude publikum zahrnovat příhodami a vtipy, které ve finále nemají s tématem nic společného.

A to je velký bonus i pro publikum. Může si být jisté, že se ve školení neztratí, vždy pozná, kde se právě nachází, co bude následovat a nebudou chybět jasná shrnutí. Bude dostatečný prostor na dotazy a introvert určitě nezapomene na pauzu na kafe a záchod (aby si vydechl).

 

7/ Introvert inspiruje

Nutíš mne přemýšlet.

Tak toto slýchám poměrně často. Introvert vás na školení možná nezahrne spoustou nových metod, nápadů a myšlenek. Na to jsou dobří extroverti. Nebude vám přidávat další stimulaci zvenku.
Ale může vás naučit, jak brát inspiraci a stimulaci zevnitř. Z vás. Ukáže vám, jak vnímat myšlenky a dary, které už máte. Je to takový minimalismus v myšlení.

Někdy není potřeba hromadit další a další znalosti, ale efektivně využívat ty, co už máme.

A to se vám bude snažit introvert nenápadně ukázat. Nebude to taková bomba, jako „novinky“ a „nové vychytávky“ a „nové postupy“ a „nové nápady“. A určitě to bude nepříjemné v tom, že budete muset přemýšlet. Ale stojí to za to.

 

Introvert totiž ví, že produktivita a inspirace nepřichází z venku, od školitele, ale zevnitř. Z vás.

 

P.S. Pokud jste se v článku našli a zajímalo by vás, jak si já připravuji prezentace, které moje klienty opravdu baví a inspirují, připravila jsem pro vás on-line kurz Prezentace, které baví.
Nebojte, nemusíte nikam chodit mezi lidi. Je on-line, takže si ho můžete vychutnávat v klidu a samotě u vás doma.

DO 17. 5. si k němu můžete navíc koupit i nějakou hezkou knížku, protože ho máte se slevou 25%.

andrea@grigerova.cz
Ukazuji lidem cestu jak vytvořit nevšední prezentaci v PowerPointu, aby vzbudila emoce, vtáhla účastníky do děje a zanechala jedinečný dojem. Více informací o mně najdete tady>>
Komentáře