Kde brát originální nápady a nekrást?

Sedíte před počítačem a ne a ne a ne přijít na nějakou kloudnou myšlenku. Múzy si vzaly dovolenou, v hlavě jak u vykradeného krámu a vy zrovna nutně potřebujete:

  • námět na nový článek,
  • vymyslet náplň školení, webináře nebo workshopu,
  • udělat konečně tu prezentaci, kterou odkládáte už dva týdny.

A stále nevíte, kde začít. Kdybyste se mne zeptali a chtěli dobrou radu, tady ji máte:

Rozhodně ne u počítače. 

Nikdy nezačínejte tvořit (prezentaci ani cokoli jiného) před monitorem a s rukama na klávesnici. Proč? Zkusím vám to vysvětlit na příkladu:

Jedete na výlet na kole k rybníku a oblečete se do smokingu. Nohavice se vám pletou do kola, motýlek vás neuvěřitelně škrtí, a když konečně celí uřícení dojedete na místo a skočíte šipku do vody, no jak to dopadne? Málem se utopíte. Plavat v košili a saku – fakt nic moc. Nicméně výsledek je, že jste dojeli k rybníku a zaplavali jste si. Jak vám to šlo a jak jste se při tom cítili, to je jiná kapitola. Ale sami uznáte, že dost významná.

Chcete po vašem mozku, aby byl právě teď tvůrčí, aby plodil nápady, viděl souvislosti… Ale postavíte ho do nejhorší možné situace, kdy mu to půjde ale opravdu ztuha. Vysvětlím vám, proč je počítač při tvoření takový záškodník.

Tvůrčí fáze

Fáze tvoření je neuvěřitelný proces, kterého je schopen jen lidský mozek. Žádný sebevýkonnější počítač ani robot to zatím nedokáže. Váš mozek generuje nápady, hledá mezi nimi spojení, asociace, vytváří příběh a doplňuje si do něj vlastní zkušenosti, zážitky a analogie s hlavním tématem. Je to jako dokonalá symfonie.

V této fázi se nezabýváte detaily, neřešíte vůbec podrobnosti, čísla, fakta atd. Je to čas, kdy můžete stavět vzdušné zámky, a jaký si ho postavíte, takový ho pak budete mít. A je na vás, jestli si postavíte panelák, protože ho má většina lidí kolem vás, nebo se pustíte do ledového paláce královny Elsy.

V první fázi je podstatné právě to slovo „TVOŘENÍ“. Na workshopu Prezentací, které baví, je to jedna z nejvýznamnějších částí a vždy je pro účastníky plná „AHA“ momentů. Učíme se, jak jednoduchými postupy mysl osvobodit a dát jí křídla. Když pochopíte jak funguje, a začleníte tyto principy do své práce, jsem si jistá, že:

  • Vás bude napadat víc originálních nápadů.
  • Uvidíte souvislosti, které dokonale propojí všechny informace do jednoho celku.
  • Budete mít nadhled a stvoříte dílo, které vede k jasnému cíli.
  • Budete jedineční a bude vás to bavit.

Hemisféry

Aby váš mozek byl schopný produkovat nápady a stavět zámky, musíte mu to dovolit. Určitě víte, že existuje pravá a levá hemisféra a každá z nich má v mozku na starosti zcela odlišné procesy. V žádném případě to není tak, že bychom používali v jakékoli situaci pouze jednu polovinu mozku. Obě spolu neustále spolupracují a pomáhají nám pochopit a řešit všechny výzvy. Vezměte si velmi jednoduchou situaci:

Pavel a Lenka jdou do kina. Mají se setkat před kinem a Pavel slíbil koupit lístky a popcorn. Setkají se podle plánu, ale Pavel nekoupil popcorn, protože si myslí, že by Lenka měla zhubnout. Lenka na to zareaguje tím, že mu vztekle vrazí do ruky kabát a se slovy „tak já si ho koupm sama“ si jde stoupnout do fronty. 

hemisfery

 

 

 

 

 

 

Obě hemisféry jsou dokonalí parťáci. Zvládnou jakoukoli práci, ale musíte je umět řídit. Ona totiž ta levá je někdy pěkně panovačná a myslí si, že ví všechno nejlépe. Pravá je citlivka, ustupuje do pozadí a neprosadí se tak snadno. Ale spolupracovat spolu musí obě.

A jak je to s tím počítačem?

A dostáváme se k jádru pudla. (Vidíte, právě teď zapracovala pravá hemisféra – už jste někdy viděli jádro pudla? A stejně mi rozumíte…)

Proč tedy netvořit (v tom vlastním tvůrčím smyslu) u počítače? Dokázala bych o tom mluvit hodiny, a tak zavolám na pomoc levou hemisféru a zesumarizuji to. Protože přitom:

  1. sedíte,
  2. píšete na klávesnici,
  3. koukáte do monitoru.

Připadá vám to v pořádku? Mně ne. Vy jste totiž právě svůj mozek právě oblékli do smokingu, ačkoli se chce jít koupat…

ad 1) Jakýkoli pohyb je pro myšlení prospěšný.

„Z pohledu evoluce se naše mozky vyvíjely za pohybu, při chůzi dlouhé až 20 km denně.“
John Medina, Pravidla mozku

Navíc pohyb spolehlivě zaměstnává stereotypní činností levou hemisféru a rozum přestane omezovat hemisféru pravou. Znáte to, tatínek se zabaví hrou na tabletu a nezpozoruje, že dítě zatím pokreslí fixou celou stěnu v obýváku. Tak přesně takhle zabavte levou hemisféru. A jestli budete přemýšlet při chození, žehlení, řízení auta nebo okopávání záhonku,… To už je jen a jen na vás.

ad 2) Čísla, písmena,…to je zase partie levé hemisféry.
Už jenom fakt, že vezmete tužku a píšete na papír, významně posílí aktivitu pravé hemisféry. A co teprve, když si načrtnete myšlenkovou mapu nebo skicu… A když u toho stojíte, a nesedíte. Každým takovýmto krokem dáváte kormidlo do ruky pravé hemisféře.

ad 3) A co tam vidíte zajímavého? Inspirujícího?
Prázdný slajd vám moc inspirace nepřinese a text, který někde vygooglíte, také ne. Tedy ne vaší pravé hemisféře. Ale ožije kdekoli jinde. V kavárně u okna se zajímavým výhledem, doma u stolu s inspirující literaturou, v přírodě, na procházce, i výhled z okna je lepší, pokud nekoukáte do paneláku naproti…

Možností, jak rozpohybovat pravou hemisféru, je mnoho. Od jednoduchých technik kreslení pravou hemisférou až po konkrétní cviky z tai-ji. To je ale téma na workshop, abyste si to rovnou i vyzkoušeli. Pokud jste z Brna, nebo z Prahy, máte štěstí. Můžete pobrat inspiraci jak na to na dvouhodinovém workshopu „Aby vás napadaly nápady“. (Máte štěstí, v rámci Světového týdne sdílení , ten nejbližší je úplně zdarma).
Momentálně vám stačí, když v první fázi tvoření odejdete od počítače. 

Neomezujte své tvoření jen na kancelář, přemýšlejte při cestě domů, až budete venčit psa, nebo večer při žehlení. Je to efektivní a mnohem účinnější. A nebo alespoň zaklapněte notebook a vemte si papír a tužku.:-)

A si právě zoufáte nad tvorbou prezentace, mrkněte na náplň on-line kurzu Prezentace, které baví. Abyste ty nápady, které vás teď napadnou, uměli i zpracovat a prodat.:-)

andrea@grigerova.cz
Ukazuji lidem cestu jak vytvořit nevšední prezentaci v PowerPointu, aby vzbudila emoce, vtáhla účastníky do děje a zanechala jedinečný dojem. Více informací o mně najdete tady>>
Komentáře